CarrefourSA 2014 hedeflerini anlattı haberi - VODASOFT Çağrı Merkezi | Call Center Services
ust_img

CarrefourSA 2014 hedeflerini anlattı

CarrefourSA 2014 hedeflerini anlattıfacebooktwitter
ÇAĞRI MERKEZİ HİZMETLERİNİ VODASOFT'UN SUNDUĞU CARREFOURSA 2014 HEDEFLERINI ANLATTI ISTANBUL - SABANCI HOLDING PERAKENDE VE SIGORTA GRUP BASKANI HALUK DINCER, PERAKENDE SEKTORUNUN GELISIMINE ILISKIN, "SEKTOR OLARAK, 2013 YILINI YUZDE 12-13 GIBI BIR BUYUMEYLE YINE CIFT HANELI BUYUME RAKAMLARIYLA TAMAMLAYACAGIMIZI ONGORUYORUZ. 2014 YILI BEKLENTILERIMIZ ISE 2013 YILI ILE PARALEL. 2014 YILINDA SEKTOR ENFLASYON DAHIL YUZDE 12-13 ARASINDA BIR BUYUMEYE ULASACAKTIR" DEDI.

CarrefourSA 2014 hedeflerini anlattı haberi
İSTANBUL - Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, perakende sektörünün gelişimine ilişkin, "Sektör olarak, 2013 yılını yüzde 12-13 gibi bir büyümeyle yine çift haneli büyüme rakamlarıyla tamamlayacağımızı öngörüyoruz. 2014 yılı beklentilerimiz ise 2013 yılı ile paralel. 2014 yılında sektör enflasyon dahil yüzde 12-13 arasında bir büyümeye ulaşacaktır" dedi.
Dinçer, Sabancı Grubu'na geçmesinin ardından grubun yeni döneme ilişkin plan ve hedeflerini CarrefourSA Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen toplantıyla açıkladı.
Dinçer, Sabancı Holding'in perakendeyi portföylerindeki ana iş kollarından ve büyüme alanlarından biri olarak gördüklerini belirterek, şu anda yaklaşık 300 milyar dolar büyüklüğe sahip perakende sektörünün, son on yıldır yakaladığı istikrarlı büyüme trendiyle Türkiye ekonomisine güç sağlayan ana dinamolardan biri haline geldiğini söyledi.
Geçmiş yıllara bakıldığında sektördeki büyümenin ülke ekonomisindeki büyümenin yaklaşık 2 katı kadar olduğunu gözlemlediklerini, aynı trendin bu yıl için de geçerli olacağını belirten Dinçer, "Sektör olarak, 2013 yılını yüzde 12-13 gibi bir büyüme ile yine çift haneli büyüme rakamları ile tamamlayacağımızı öngörüyoruz. 2014 yılı beklentilerimiz ise 2013 yılı ile paralel. 2014 yılında sektör enflasyon dahil yüzde 12-13 arasında bir büyümeye ulaşacaktır" diye konuştu.
Gelecek yılın Sabancı Topluluğu ve CarrefourSA açısından bir sıçrama yılı olacağını kaydeden Dinçer, şunları söyledi:
"Yönetimi devraldığımız Günden bugüne kadar geçen süreçte şirketin performansının iyileştirilmesi hedefiyle çalışmalarımıza başladık. Hedefimiz CarrefourSA'yı geleceğe taşıyacak alt yapıyı kurarak, Sabancı Holding'in gücü ve Carrefour Grup'un perakendedeki deneyimi ile pazarda liderlik pozisyonuna ulaşmak. 2014'te de bunun ilk işaretlerini göreceğiz. Hem net satışlarda hem de market açılışlarında ciddi atılımlar göreceğiz. 110 milyon lira yatırımla 100 market açacağız, 1.000 kişiye daha istihdam sağlayacağız. 3 yıl içerisinde şirketi Sabancı standartlarında bir performansa çekebileceğimizi öngörüyoruz. Hem büyüme olarak hem sermaye verimliliği hem de karlılık olarak. Bu planlarımız doğrultusunda, 2016 sonu itibarıyla 1.000 markete ulaşmayı ve net satışlarımızı 2 katına çıkararak 5 milyar liraya ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu süreç sonunda CarrefourSA, Sabancı misyonuna uygun olarak, müşteri hizmet kalitesinde, sağladığı güven ve alışveriş deneyimi ile rakipsiz olacak."

- Halka açıklık oranı

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Dinçer, DiaSA'nın satışına ilişkin bir soru üzerine, "DiaSA'da biz, rekabet konumunda olmadığımızı anladık ve tercihimizi CarrefourSA'dan yana kullandık" dedi. 2014 yılı perakende sektörü için öncelikleri arasında satınalma bulunmadığını aktaran Dinçer, büyüme ve genişleme stratejisine odaklanacaklarına işraret etti.
CarrefourSA'da Sabancı Holding'in yönetimde çoğunluğa geçmesinden bu yana, ortaklar arasında büyük bir uyumluluk bulunduğuna belirten Dinçer, "Bundan sonra daha dinamik olacağız" ifadesini kullandı.
CarrefourSA'da halka açıklık oranını kısa vadede artırmak gibi bir düşünce bulunmadığını aktaran Dinçer, "Şu anda CarrefourSA'da halka açıklık oranı yüzde 2-3'ler oranında şu anda, ama bunun artırılması yönünde net bir adım yok" diye konuştu.

- "Çalışan sayımızı 2016 yılı itibarıyla 8 bin yeni istihdamla toplamda 15 bin kişiye ulaştıraracağız"

CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Nane ise, Sabancı Grubu'nun perakendedeki gücünü CarrefourSA'nın büyüme stratejisine yansıtacaklarını belirterek, "CarrefourSA olarak Sabancı Holding'in perakende alanındaki desteğiyle birlikte 2014 yılından itibaren market konsepti, insan kaynakları ve teknolojik altyapı alanlarında yatırımlar gerçekleştirerek büyük bir değişime imza atacağız" dedi.
CarrefourSA'nın büyümesini yeni marketlerle gerçekleştireceklerini belirten Nane, bugün 7 bin olan istihdam sayılarını 2016 yılı itibariyle 15 bin kişiye ulaştırmayı amaçladıklarını kaydetti. Nane, 2014 büyüme stratejilerine ilişkin şunları kaydetti:
"Metrekare bazında daha ufak formatlarda çalışarak 150- 400 metrekare arasında değişen perakende noktalarını hayata geçireceğiz. 100 adet marketi hizmete alacağız. Buralarda taze gıda ürünlerinin yanı sıra markalı ve günlük tüketime yönelik ürünler yer alacak. 'Tarladan rafa' uygulamasıyla tarladaki mahsulu 36-40 Saat içinde marketlerimize ulaştırarak müşterilerimize en taze gıdayı sunuyor olacağız. İnsan kaynakları alanında uygulamaya başlayacağımız yeni politikamız doğrultusunda 2016 yılı itibarıyla çalışan sayımızı 8 bin yeni istihdamla toplamda 15 bin kişiye ulaştırarak dev bir Aile olacağız.
İstihdam oluştururken temellerini attığımız ve bir anlamda perakende okulu olarak görev yapacak CarrefourSA Akademi ile hem teorik hem pratik eğitimlerle çalışanlarımıza yatırım yapacağız, sektöre nitelikli iş gücü kazandıracağız. Teknolojik altyapı alanında ise CarrefourSA'yı geleceğe taşıyacak çalışmalarımızı başlattık.
Mevcut IT yapımızı, yerelleşmiş, bilimsel perakendeciliği ve hızlı iş kararları alabilmeyi destekleyen esnek bir altyapıya dönüştüreceğiz. Hedefimiz, altyapı anlamında tedarikçilerimiz ile ve şirket içinde tam entegre olmak. 2014 yılı CarrefourSA için sıçrama ve dönüşüm yılı olacak. Müşterilerimize tedarikçilerimize, yatırımcımıza ve çalışanlarımıza değer yaratacak şekilde geleceği tasarladık."

- Bilimsel perakendecilik için gerekli altyapı kuruluyor

Toplantıda verilen bilgilere göre, 2014 yılında bilimsel perakendecilik anlayışıyla ilerleyecek olan CarrefourSA, teknolojik alt yapısını da güçlendiriyor. 30 milyon lira yatırımla mevcut IT yapısını son teknolijilerle hızlı iş kararları alabilmeyi destekleyen esnek bir altyapıya dönüştürmeyi hedefleyen CarrefourSA, marketlerine de fiber altyapısını kuruyor.
Bugüne kadar başta tekstil ürünleri olmak üzere yerli üreticiler tarafından üretilen Carrefour markalı ürünlerin Avrupa ve Orta Doğu'ya ihracatını gerçekleştiren CarrefourSA, 2014 yılında taze gıda ürünlerine yönelik işbirliklerine de imza atarak Türk ürünlerinin kalitesini ve çeşitliliğini CarrefourSA'nın marka gücü ile Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri ile buluşturacak. (A.A)